Vi på QBank

OM Företaget

VI SKAPAR CONTENT AV ERA DIGITALA TILLGÅNGAR

 

QBank grundades 2003 och erbjuder företag och myndigheter molnbaserade produkter och tjänster inom Digital Asset Management (DAM). Vi är specialiserade på smart hantering av filer och information samt integration med andra system och lösningar.

QBNK Holding AB (publ) är moderbolag till de helägda dotterbolagen QBNK Company AB och Exigus AB. QBNK Group avser koncernen.

QBank ÄR NOTERAt PÅ Aktietorget.
QBank Användningsområden

OM QBank

Smart Digital Asset Management

QBank har över 250 kunder med mer än 550 000 globala användare som primärt använder tjänsten för hantering av allt digitalt material som bilder, filmer, presentationer, logotyper etc. och integration med andra verktyg och kanaler.

Bland kunderna återfinns flera av bolagen på Stockholmsbörsens Large Cap-lista bl.a. Dometic Group, Electrolux och Swedish Match.

QBank säljs primärt via partners som hanterar anpassningar och implementering hos kunderna. Tillväxten genereras från både befintliga och nya kunder. Intäkterna från den befintliga kundbasen ökar genom att fler funktioner och tjänster läggs till, datamängden ökar samt fler användare registreras.

 

MÖt våra medarbetare

Kreativa tänkare, smarta utvecklare, begåvade säljare och marknadsföringshjältar
Jonas Bergh

Jonas Bergh
VD

jonas.bergh@qbank.se

Lina Bäcke

Lina Bäcke
Kundrelationer (Föräldraledig)

lina.backe@qbank.se

Christoffer Cederlund

Christoffer Cederlund
Sälj

christoffer.cederlund@qbank.se

Claes Friberg

Claes Friberg
Partners

claes.friberg@qbank.se

Malin Gissberg

Malin Gissberg
Utveckling

malin.gissberg@qbank.se

Björn Hjortsten

Björn Hjortsten
Systemarkitekt

bjorn.hjortsten@qbank.se

Elisabeth Lindqvist

Elisabeth Lindqvist
Ekonomi

elisabeth.lindqvist@qbank.se

Charlotte Nilsson

Charlotte Nilsson
Utveckling

charlotte.nilsson@qbank.se

Anna Nyström

Anna Nyström
Produktion

anna.nystrom@qbank.se

Sofie Samrell

Sofie Samrell
Marknad

sofie.samrell@qbank.se

Kristian Sandström

Kristian Sandström
Utveckling

kristian.sandstrom@qbank.se

Hootan Soheilzad

Hootan Soheilzad
CTO, Grundare

hootan.soheilzad@qbank.se

Fredrik Sundblom

Fredrik Sundblom
Utveckling

fredrik.sundblom@qbank.se

Christian Åkerlund

Christian Åkerlund
Academy

christian.akerlund@qbank.se

Styrelsen18.jpg

STYRELSE OCH LEDNING

Utsedd i APRIL 2018

Styrelsen i QBNK Holding AB (publ) ska enligt Bolagets bolagsordning bestå av lägst tre och högst tio ledamöter med högst fyra suppleanter. Bolagets styrelse består av fem ledamöter inklusive ordföranden.

VISION

Vår vision är att vara den ledande leverantören av Digital Asset Management. Vi kommer bli det genom att vara innovativa, engagerade och erbjuda den bästa plattformen för integration.

UPPDRAG

Vårt uppdrag är att utveckla och erbjuda det bästa verktyget för att skapa innehåll av våra kunders digitala tillgångar.

Löfte

Vi erbjuder lösningar för snabb och korrekt kommunikation. Vi bidrar till bättre lönsamhet och mer konsistent varumärke.

Coop Sverige
CEVT
Stena
Electrolux
Dometic Group

Är du redo för en demo?